The roller coaster in Figure P6.36 starts with a velocity of 16.4 m/s. One of th
ID: 1520936 • Letter: T
Question
The roller coaster in Figure P6.36 starts with a velocity of 16.4 m/s. One of the riders is a small girl of mass 25 kg. At points B and C, the track is circular with the radii of curvature given in the figure. The heights at points A, B, and C are hA= 24.95 m, hB = 34.7 m, and hC=0 m. You may assume the track is frictionless.
Find the velocity of the roller coaster at point B.
Processing your submission ...
Find the velocity of the roller coaster at point C.
Processing your submission ...
Find her apparent weight at B
Processing your submission ...
Find her apparent weight at C
Processing your submission ...
Processing your submission ...
Tries 0/8Explanation / Answer
At B: mg(hB - hA) = 0.5mv'^2 - 0.5mvo^2
-2*9.8*(34.7 - 24.95) = v'^2 - 16.4^2
v = 8.82383 m/s ==============a)
mg - mv'^2/r = 25*(9.8 - 8.82383^2/(9.75))
W' = 45.3590 N ===============b)
At C: mg(hB) = 0.5mvf^2 - 0.5mv'^2
2*9.8*25 = vf^2 - 8.82383^2
vf = 23.8298 m/s ================c)
mg - mvf^2/r = 25*(9.8 - 23.8298^2/20) = -464.8242N ==============d)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.