The roller coaster in Figure P6.36 starts with a velocity of 16.4 m/s. One of th
ID: 1520980 • Letter: T
Question
The roller coaster in Figure P6.36 starts with a velocity of 16.4 m/s. One of the riders is a small girl of mass 25 kg. At points B and C, the track is circular with the radii of curvature given in the figure. The heights at points A, B, and C are hA= 24.95 m, hB = 34.7 m, and hC=0 m. You may assume the track is frictionless.
Find the velocity of the roller coaster at point B.
8.82 m/s
Find the velocity of the roller coaster at point C.
Processing your submission ...
Find her apparent weight at B
Find her apparent weight at C
You are correct.Your receipt no. is 167-5698 Previous Tries
Explanation / Answer
Velocity of roler coaster at C
conserving energy
m g Ha +0.5mVa^2 =mg Hc +0.5mv^2
Vc = 27.53m/sec
apparent weight at B = mg - mv'^2/rb substitute radius of curvature ( since i cant see the image so am giving u equation)
apparent weight at C= mg +mv'^2/rc
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.