The roller coaster in the figure below starts with a velocity of 17 m/s. One of
ID: 1420171 • Letter: T
Question
The roller coaster in the figure below starts with a velocity of 17 m/s. One of the riders is a small girl of mass 34 kg. Find her apparent weight when the roller coaster is at locations B and C. At these two locations, the track is circular, with the radii of curvature given in the figure. The heights at points A, B, and C are hA = 21 m, hB = 31 m, and hC = 0. Assume friction is negligible and ignore the kinetic energy of the wheels. (The figure is not necessarily drawn to scale.) weight at B N weight at C
Please show all work with answers
Explanation / Answer
At B:
mg(hB - hA) = 0.5mv'^2 - 0.5mvo^2
-2*9.8*(31-21) = v'^2 - 17^2
v' = 9.64 m/s
Hence apparent weight = mg - mv'^2/r
APparent wt = 34*(9.8 - 9.64^2)/(10))
W' = 17.42 N
---------------------------------------------
At C:
mg(hB) = 0.5mvf^2 - 0.5mv'^2
2*9.8*21 = vf^2 - 9.64^2
vf = 22.46 m/s
Hence apparent weight at C
mg - mvf^2/r = 34*(9.8 - 17.42^2/21)
mg =-158.11 (negative means opposite to the direction of weight due to gravity)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.