A mass spectrometer measures the mass of ions, by knowing their charge and the s
ID: 1269043 • Letter: A
Question
A mass spectrometer measures the mass of ions, by knowing their charge and the shape of the detector. If the Distance d between the entrance and exit holes is 8.00 cm and the B field has a value of 0.800 T, in the apparatus to the right.
A. What velocity is needed to accelerate an O2+ with a mass of 32.0 u and have it be detected?
B. What potential difference is needed to reach this velocity?
C. What potential is needed to detect H+ with mass of 1.00 u?
D. If this same potential from part c was used for the oxygen molecule, and the B field was turned on a split second after the it left the capacitor (thus allowing full cyclotron motion), what would the frequency of oscillation be?
Explanation / Answer
Part A)
Apply r = mv/qB
.04 = (32)(1.6605 X 10-27)v/(1.6 X 10-19)(.8)
v = 9.64 X 104 m/s
Part B)
From conservation of energy
qV = .5mv2
(1.6 X 10-19)(V) = (.5)(32)(1.6605 X 10-27)(9.64 x 104)2
V = 1543 V
Part C)
.04 = (1)(1.6605 X 10-27)v/(1.6 X 10-19)(.8)
v = 3.08 X 106 m/s
qV = .5mv2
(1.6 X 10-19)(V) = (.5)(1.6605 X 10-27)(3.08 x 106)2
V = 4.93 X 104 V
Part D)
qV = .5mv2
(1.6 X 10-19)(4.93 X 104) + .5(32)(1.6605 X 10-27)(v2)
v = 5.45 X 105 m/s
r = mv/qB
r = (32)(1.6605 X 10-27)(5.45 X 105)/(1.6 X 10-19)(.8)
r = .226 m
Apply d = vt
2pi(.226) = (5.45 X 105)(t)
t = 2.61 X 10-6 sec
Frequency = 1/2.61 X 10-6
Frequency = 3.83 X 105 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.