A city issued a new series of bonds on Jan 1 2009. The bonds were sold at par ($
ID: 1100402 • Letter: A
Question
A city issued a new series of bonds on Jan 1 2009. The bonds were sold at par ($1,000), have a 2.0% annual coupon rate and mature in 10years, on Jan 1 2019. Coupon interest payments are made semi-annually (on June 30 and December 31)
a) What was the Semi-Annual Current Yield of this bond on Jan 1 2012, assuming that you just paid $888.00 for it?
b) Assuming that the level of interest rates had risen to 4.5%, what should be the price of the bond on Jan 1 2011 (16 coupon payments left)?
c) On July 1,2012, you purchased the bond for $1,100 (purchased it just after the coupon payment was paid for june). what was the semi-annual yield to Maturity YIM at that date (13 coupon payments left)
Explanation / Answer
a) Semi-Annual Current Yield = Semi-Annual Coupon payment/price = (2%*1000/2)/888= 1.13%
b) Number of coupons left = 16
Coupon payment = 2%*1000/2= 10
price of the bond on Jan 1 2011 = 10/(1+4.5%/2) + 10/(1+4.5%/2)^2 + 10/(1+4.5%/2)^3 + 10/(1+4.5%/2)^4...........10/(1+4.5%/2)^16 + 1000/(1+4.5%/2)^16=$833.59
c) Number of coupons left = 13
Let semi-annual yield to Maturity = r
-1100 = 10/(1+r) + 10/(1+r) ^2 + 10/(1+r)^3 + 10/(1+r)^4.....................10/(1+r)^13 + 1000/(1+r)^13
semi-annual yield to Maturity,r= 0.22%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.