A circular-motion addict of mass 85 kgrides a Ferris wheel around in a vertical
ID: 1723319 • Letter: A
Question
A circular-motion addict of mass 85 kgrides a Ferris wheel around in a vertical circle of radius 10 m ata constant speed of 6.1 m/s. (a) What is the period of the motion?1 s
(b) What is the magnitude of the normal force on the addict fromthe seat when both go through the highest point of the circularpath?
2 N
(c) What is it when both go through the lowest point?
3 N (a) What is the period of the motion?
1 s
(b) What is the magnitude of the normal force on the addict fromthe seat when both go through the highest point of the circularpath?
2 N
(c) What is it when both go through the lowest point?
3 N
Explanation / Answer
Mass, M = 70 kg Radius, R = 10 m Linear Speed, V = 6 m/s Angular speed, = V / R = 6 / 10 = 0.6rad / s (a) Time period, T = 2 / =2 * 3.14 / 0.6 = 10.47 s (b) Normal Force at the highest point , N = (MV2 / R ) - M g =( 70 * 36 / 10 ) - 70 * 9.8 =252 - 686 = -434 N (c) normal force at the lowest point, N = (MV2 / R ) + M g =( 70 * 36 / 10 ) + 70 * 9.8 =252 + 686 = 938 N =( 70 * 36 / 10 ) + 70 * 9.8 =252 + 686 = 938 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.