A circular platform of radius Rp = 5.57 m and mass Mp = 315 kg rotates on fricti
ID: 1983006 • Letter: A
Question
A circular platform of radius Rp = 5.57 m and mass Mp = 315 kg rotates on frictionless air bearings about its vertical axis at 7.89 rpm. An 78.9-kg man standing at the very center of the platform starts walking (at t = 0) radially outward at a speed of 0.543 m/s with respect to the platform. Approximating the man by a vertical cylinder of radius Rm = 0.237 m, determine an equation (specific expression) for the angular velocity of the platform as a function of time. What is the angular velocity when the man reaches the edge of the platform?Explanation / Answer
using angular momentum conservation,
initially = (315 x5.572 /2) x (7.89 x 2/60) = 4037.35
after time t , he wil be at distance fo 0.543t fron center.
then angular moemntum = [(315 x5.572 /2 ) + (78.9 x0.2372 /2 + 78.9 x 0.543t2 )] x
= 4911.9t2
so equating them ,
4037.35 = 4911.9t2
(t) = 0.822 / t2 ..........Ans
when man reaches to end , then t = 5.57 / 0.543
= 0.8222 / (5.57 / 0.543)2 = 0.00781 rad/s or 0.0745 rpm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.