A circular loop of wire with a radius of 12.0 cm and oriented in the horizontal
ID: 1558509 • Letter: A
Question
A circular loop of wire with a radius of 12.0 cm and oriented in the horizontal xy-plane is located in a region of uniform magnetic field. A field of 1.50 T is directed along the positive z-direction, which is upward. a. If the loop is removed from the field region in a time interval of 2.00 ms, find the average emf that will be induced in the wire loop during the extraction process. b. If the coil is viewed looking down on it from above, is the induced current in the loop clockwise or counterclockwise?Explanation / Answer
a) The magnetic field is being changed from B = 1.50 T to B = 0.
Radius of circular loop = 0.120 m
time interval = 0.00200 sec.
The change in flux = A delta B = pi r^2 delta B = - pi*0.120^2*1.50 = -0.0679 Tm^2
the average emf = -change in flux/ time = 0.0679/0.00200 = 33.95 V or 33.9 V.
b) The current is counter clockwise . Because the magnetic field is in counter clockwise and it is decreasing then from lenz law, the current in the loop must be in counterclockwise direction.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.