A circular loop of radius 19 cm is located in the plane of the paper inside a ho
ID: 2100573 • Letter: A
Question
A circular loop of radius 19 cm is located in the plane of the paper inside a homogeneous magnetic field of 0.1 T pointing into the paper. It is connected in series with a resistor of 135 ?. The magnetic field is now increased at a constant rate by a factor of 2.1 in 29.0 s. Calculate the magnitude of the induced emf in the loop in V during that time.
Calculate the current induced in the loop in A during that time.
Calculate the average induced voltage, in V, when the magnetic field is constant at 0.21 T while the loop is pulled horizontally out of the magnetic field region in 4.7 s at constant speed.
Explanation / Answer
emf=AdB/dt=3.14*0.19^2*(0.1*2.1)/29=8.2*10^-4 volt
I=emf/R=6.08*10^-6 A
b)emf=B*dA/dt=0.21*3.14*0.19^2/4.7=5.06*10^-3 VOLT
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.