A circular loop of wire with 20 turns, radius 0.187 m and resistance 0.295 Ohms
ID: 2281028 • Letter: A
Question
A circular loop of wire with 20 turns, radius 0.187 m and resistance 0.295 Ohms is connected to a 16.3 V power supply. The magnetic field at the center of this loop is
I got .0011819 T for the answer is this correct?
A wire perpendicular to the screen carries a current into the screen (away from you). What is the direction of the magnetic field due to this current at a point due north of the wire?
A. north
B. south
C. east
D. west
I think it's north..is this correct?
A proton moves in a magnetic field as shown in the picture. The direction of the force on the proton is _______. http://www.webassign.net/userimages/B711a.gif?db=v4net&id=84303
A. perpendicular to and into the screen
B. toward the top of the screen
C. toward the bottom of the screen
D. perpendicular to and out of the screen
I think it is perpendicular to and into the screen. Is this correct?
PLEASE SHOW ALL YOUR WORK!
Explanation / Answer
a. apply magnetic field B = u0i/2piR
current i = V/R = 16.3/0.295 = 55.25 Amps
so B = 25* 4pi*10^-7 * 55.25/(2*3.14* 0.187)
B = 0.0014772 T
b. yes north it is
c. D. perpendicular to and out of the screen
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.