A circular-loop TV antenna with0.02m 2 area is in the presence ofa uniform-ampli
ID: 1748059 • Letter: A
Question
A circular-loop TV antenna with0.02m2 area is in the presence ofa uniform-amplitude 300MHz signal. When oriented for maximumresponse, the loop develops a voltage with a peak value of 30mV.What is the peak magnitude of the magnetic flux density of theincident wave?A circular-loop TV antenna with0.02m2 area is in the presence ofa uniform-amplitude 300MHz signal. When oriented for maximumresponse, the loop develops a voltage with a peak value of 30mV.What is the peak magnitude of the magnetic flux density of theincident wave?
Explanation / Answer
magnetic flux density B= B * A = (oI/2r) * ( * r^2) =(oI * r/2) o= 4 * 10^-7 Nm^2/C^2 I = e * f e = 1.6 * 10^-19 C and f = 300 MHz = 300 * 10^6 Hz A = * r^2 or r = (A/)^(1/2) A = 0.02 m^2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.