A circular-motion addict ofmass 85 kg rides aFerris wheel around in a vertical c
ID: 1665209 • Letter: A
Question
A circular-motion addict ofmass 85 kg rides aFerris wheel around in a vertical circle of radius 10 m at aconstant speed of 5.9 m/s. (a) What is the period of themotion? (b) What is the magnitude of the normalforce on the addict from the seat when both go through the highestpoint of the circular path? (c) What is it when both go through thelowest point? (a) What is the period of themotion? (b) What is the magnitude of the normalforce on the addict from the seat when both go through the highestpoint of the circular path? (c) What is it when both go through thelowest point?Explanation / Answer
a) = v/r = 5.9m/s / 10 m = 0.59 rad/s period T = 2/ = 2*3.14 / 0.59 rad/s = 10.64s b) normal forceN0 = mg - ma = m(g-a) = m(g-v2/r ) =85kg( 9.8m/s2 - (5.9m/s)2/10 ) = 537.12N c) normal forceN1 = mg + ma = m(g+a) = m(g+v2/r )= 85kg( 9.8m/s2 + (5.9m/s)2/10 ) = 1128.89NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.