A solution is made by mixing 32.0 mL of ethanol, C2H6O, and 68.0 mL of water. As
ID: 1085181 • Letter: A
Question
A solution is made by mixing 32.0 mL of ethanol, C2H6O, and 68.0 mL of water. Assuming ideal behavior, what is the vapor pressure of the solution at 20°C?
Explanation / Answer
Answer:
Given volume of ethanol=32 ml and density=0.789 g/ml
Density=mass/volume
Mass of ethanol = 0.789 g/ml x 32 ml =25.248 g.
Molar mass of ethanol= 46 g/mol
Moles ethanol = mass/molar mass=25.248 g/46 g/mole = 0.548 moles.
Given volume of water=68 ml and density=0.998 g/ml
Mass of water=density x volume=0.998 g/ml x 68 ml=67.864g.
Molar mass of water=18 g/mol
Moles water =67.864 g/18 g/mole = 3.77 moles
total moles = 0.548 mol+ 3.77 mol= 4.318 moles
Mole fraction ethanol = mol of ethanol/total moles
=0.548 mol/4.318 mol=0.127.
Moles fraction water = 3.77 mol/4.318 mol = 0.873.
Given vapour pressure of ethanol=43.9 torr and water=17.5 torr.
Partial pressure of ethanol = mole fraction ethanol x vapor pressure ethanol= 0.127 x 43.9 torr=5.575 torr
partial pressure water =0.873x17.5 torr = 15.277 torr.
Total vapor pressure over solution =5.575 torr + 15.277 torr
Total vapour pressure= 20.85 torr.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.