A voltaic cell is constructed with two Zn^2+ -Zn electrodes. The two cell compon
ID: 998216 • Letter: A
Question
A voltaic cell is constructed with two Zn^2+ -Zn electrodes. The two cell components have [Zn^2+] = 1.7 M and [Zn^2+] = 1.00 Times 10^-2 M, respectively. What is the standard emf of the cell? What is the cell emf of the concentration given? Express your answer using two significant figures. For the anode component predict whether |Zn^2+| will increase, decrease, or stay the same as the cell operates. For the cathode component predict whether |Zn^2+| will increase, decrease, or stay the same as the cell operates.Explanation / Answer
1)
we know that
for a cell
Eo = Eo cathode - Eo anode
in this case
both the electrodes are zinc
so
Eo cathode = Eo anode
Eo cell = Eo cathode - Eo anode= 0
so
the value of Eo cell is 0
2)
now
according to nernst equation
E = Eo - (0.05916/n) log Q
now
anode reaction :
Zn (s) ---> Zn+2 (anode) + 2e-
cathode reaction :
Zn+2 (cathode) + 2e- ---> Zn (s)
the overall reaction is
Zn (s) + Zn+2 (cathode) ---> Zn+2 (anode) + Zn (s)
the reaction quotient is given by
Q = [Zn+2 (anode) ] /[Zn+2 (cathode)]
using the given values
Q = [1 x 10-2 ] / [1.7]
Q = 5.88235 x 10-3
now
E = Eo - (0.05916/n) log Q
here
n =2 as two electrons are transferred
so
E = 0 - (0.05916/2) log 5.88235 x 10-3
E = 0.066 V
so
emf of the cell is 0.066 V
3)
oxidation takes place at anode
so
the anode reaction is
Zn (s) ---> Zn+2 + 2e-
so
as the cell operates
[Zn+2] will increase
4)
reduction takes place at cathode
so
the reaction is
Zn+2 + 2e- --> Zn
so
as the cell operates
[Zn+2] will decrease
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.