A digital watch battery draws 0.20 milliamperes of current, which is provided by
ID: 994309 • Letter: A
Question
A digital watch battery draws 0.20 milliamperes of current, which is provided by a mercury battery whose net reaction is: HgO(s) + Zn(s) ZnO(s) + Hg(l) If a partially used battery contains 1.30 g of each of these four substances, for how many hours will the watch continue to run?
Determine the limiting reagent in terms of moles. Then multiply by the stoichiometric ratio to determine the number of moles of electrons produced. Then convert moles of electons into Coulombs (Amps*seconds). Then you just need to divide by amps used to find the total number of seconds, and convert to hours.
Explanation / Answer
For the same mass i.e. 1.3 g, HgO contains the fewest number of moles (1.3/216.59 = 6 x10-3 moles) and is hence the limiting reagent.
Now looking at the reaction at cathode Hg2+ + 2e Hg(0)
So Number of moles of electrons transferred = 2 (6 x10-3)
Charge on 1 mole of electrons = 1 faraday = 9.648 70 x 104 coulombs
Charge on 2 (6 x10-3) moles of electrons = 1157.84 coulombs
Time for which this cell can work = Charge / Current = 1157.8 / (0.2 x 10-3) = 5789220 s = 1608.11 hours
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.