A diffraction grating produces a second-order bright spot for red light (wavelen
ID: 1391973 • Letter: A
Question
A diffraction grating produces a second-order bright spot for red light (wavelength of 700 nm) at an angle of 40 degrees from the central maximum. (1) For what wavelength will the third-order bright spot be produced at the same angle? (2) Now replace the diffraction grating with a screen with two narrow slits in it. spaced 2.3 pm apart and placed 45m from another screen on which light is collected. What is the distance between the first and second bright lines of the interference pattern when the slits are illuminated with light with a wavelength of 550 nm?Explanation / Answer
given,
wavelength = 700 nm
angle = 40 degree
since,
m lambda = d sin theta
2 * 700 * 10^-9 = d * sin(40)
d = 2178 nm
for third order bright spot
3 * wavelength = 2178 * sin(40)
1) wavelength = 466.66 nm
Displacement y = (Order m x Wavelength x Distance D)/(slit width a)
distance between second and first bright lines = (2 x Wavelength x Distance D)/(slit width a) - (1 x Wavelength x Distance D)/(slit width a)
distance between second and first bright lines = (1 x Wavelength x Distance D)/(slit width a)
distance between second and first bright lines = (1 * 550 * 10^-9 * 4.5)/(2.3 * 10^-6)
2) distance between second and first bright lines = 1.076 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.