A diffraction grating with 600 lines/mm is illuminated with light of wavelength
ID: 1785808 • Letter: A
Question
A diffraction grating with 600 lines/mm is illuminated with light of wavelength 510 nm. A very wide viewing screen is 4.2 m behind the grating.
Part A
What is the distance between the two m = 1 bright fringes?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
How many bright fringes can be seen on the screen?
SubmitMy AnswersGive Up
A diffraction grating with 600 lines/mm is illuminated with light of wavelength 510 nm. A very wide viewing screen is 4.2 m behind the grating.
Part A
What is the distance between the two m = 1 bright fringes?
Express your answer with the appropriate units.
y =SubmitMy AnswersGive Up
Part B
How many bright fringes can be seen on the screen?
N =SubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
(A) d = 1 x 10^-3 m / 600 = 1.67 x 10^-6
y = m lambda D / d
y = (1 x 510 x 10^-9 x 4.2) / (1.67 x 10^-6)
y = 1.2852 m
d = 2 y = 2.57 m
(B) sin(theta) = m lambda / d
sin90 = m (510 x 10^-9) / (1.67 x 10^-6)
m = 3.26
total bright fringe = 2(3) + 1 = 7
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.