22. Zinc metal is added to hydrochloric acid to generate hydrogen gas and is col
ID: 993667 • Letter: 2
Question
22. Zinc metal is added to hydrochloric acid to generate hydrogen gas and is collect vapor pressure is the same as that of pure water at 20.0°C (18 torr). The volume of the mixture is 1.7 L, and its total pressure is 0.987 atm. Determine the number of moles of hydrogen gas present in the sample. ed over a liquid whose 23. How many moles of 02(g) are needed to react completely with 38.6 L of CHafg) at STP to produce CO.(g) and H20(g) according to the following reaction? C (g) +2O2 (g) CO2 (g)+2H2O(g)Explanation / Answer
(22)
Zn + 2HCl ------> ZnCl2 + H2
vapor pressure of the liquid = 18 torr
Volume of mixture = 1.7 L
total pressure = 0.987 atm x 760 torr/1 atm = 750.12 torr
From Dalton's law of partial pressures...
Total pressure = partial pressure of liquid + partial pressure of hydrogen has
partial pressure of hydrogen gas = Total pressure - partial pressure of liquid
partial pressure of hydrogen gas = 750.12 torr - 18 torr = 732.12 torr x 1atm/760 torr = 0.963 atm
temperature = 20 + 273 = 293K
since the gas covers the total volume, so volume of Hydrogen gas would also be 1.7 L
from ideal gas equation, PV = nRT
n = PV/RT
n = (0.963 x 1.7)/(0.0821 x 293)
n = 0.0681 moles (Answer)
(23)
CH4(g) + 2O2(g) -----> CO2(g) + 2H2O(g)
we know that, at STP, volume of 1 mol of a gas is 22.4 L.
So, 38.6 L of CH4 x 1mol/22.4 L = 1.72 mol of CH4
Now to calculate the moles of O2, we will use the stoichiometry...
1.72 mol of CH4 x 2 mol of O2/1 mol of CH4 = 3.44 mol of O2
So, the answer is 3.44 mol of O2.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.