22. Water (density = 1.0 × 10 3 kg/m 3 ) flows downhill through a pipe of diamet
ID: 1407151 • Letter: 2
Question
22.
Water (density = 1.0 × 103 kg/m3) flows downhill through a pipe of diameter 1.5 cm. Its speed at the top of the hill is 7.2 m/s. If the hill is 9.5 m high, what is the gravitational potential energy density of the water at the top of the hill relative to the bottom?
22.
Water (density = 1.0 × 103 kg/m3) flows downhill through a pipe of diameter 1.5 cm. Its speed at the top of the hill is 7.2 m/s. If the hill is 9.5 m high, what is the gravitational potential energy density of the water at the top of the hill relative to the bottom?
Explanation / Answer
let the mass of water is 1000 kg and volume is 1 m^3
Gravitational potential energy is U = m*g*h
U = 1000*9.81*9.5 = 93195 J
Gravitational potential enrgy density is U/v = 93915/1 = 93.195 kJ/m^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.