22. What is the frequency of light emitted when the electron in a hydrogen atom
ID: 876063 • Letter: 2
Question
22. What is the frequency of light emitted when the electron in a hydrogen atom undergoes a transition from level n = 7 to level n = 3? (c = 3.00 ´ 108 m/s, h = 6.63 ´ 10-34 J × s), RH = 2.179 × 10-18 J)
A) 2.98 × 1014 Hz
B) 1.98 × 10–19 Hz
C) 1.52 × 1027 Hz
D) 9.94 × 105 Hz
E) 1.01 × 10–6 Hz
23. What is the wavelength of an electron traveling at 8.50% of the speed of light? (me = 9.109 ´ 10-31 kg, c = 3.00 ´ 108 m/s, h = 6.63 ´ 10-34 J × s)
A) 2.85 × 10–11 m
B) 2.43 × 10–12 m
C) 2.85 × 10–13 m
D) 3.50 × 1010 m
E) 3.50 × 1012 m
Explanation / Answer
22. Answer A
delta E = (-2.179 * 10^-18 J) [1/(3)^2 - 1/(7)^2]
= (-2.179 * 10^-18 J) (0.09)
= - 1.9611 * 10^-19 J
frequency (nu) = delta E / h
= (1.9611 * 10^-19 J) / (6.63 * 10^-34 J*s)
= 2.96 * 10^14 s^-1
23. answer A.
wavelength = h/mc
0.085 *3x10^8 = 0.255x10^8
0.255x10^8 * 9.109x10^-31= 2.323x10^-23
6.63x10^-34 /2.323x10^-23
= 2.85x10^-11
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.