1.) What is the \"molarity\" of a solution prepared by dissolving 1.325 grams of
ID: 989554 • Letter: 1
Question
1.) What is the "molarity" of a solution prepared by dissolving 1.325 grams of sodium carbonate in 250.00mL of water?2.) What is the "molality" of a solution of 5.25g of urea is dissolved in 500.0 toluene l. Molecular weight of urea= 60.0 amu and the molecular formula of toluene is C7H8
1.) What is the "molarity" of a solution prepared by dissolving 1.325 grams of sodium carbonate in 250.00mL of water?
2.) What is the "molality" of a solution of 5.25g of urea is dissolved in 500.0 toluene l. Molecular weight of urea= 60.0 amu and the molecular formula of toluene is C7H8
2.) What is the "molality" of a solution of 5.25g of urea is dissolved in 500.0 toluene l. Molecular weight of urea= 60.0 amu and the molecular formula of toluene is C7H8
Explanation / Answer
1)
molarity is given by no. of mokes of solute per litre of solution.
step 1 is to find out the no. of moles of sodium carbonate:
molar mass=105.98 g
no. of moles=1.325/105.98= 0.0125
molarity= 0.0125/0.25 = 0.05 M
2)
molaity is the no, of moles of solute per kg of solvent.
moles of urea= 5.25/60 = 0.0875
molality= 0.0875/0.5= 0.175 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.