1.) Use Snell\'s law to find the angle that a beam of light makes with the norma
ID: 1778953 • Letter: 1
Question
1.) Use Snell's law to find the angle that a beam of light makes with the normal to a class surface, entering from air with angle 79 in degrees, after it refracts and is traveling inside the glass. Assume the index of refraction is 1.5
2.) If the speed of light is nearly 3x108 m/s in air (300,000 km/s), what is its speed in glass with index of refraction 1.5?
a.) 100,000 km/s b.) 200,00 km/s c.) 75,000 km/s d.) 300,000 km/s
3.) Visible light with a wavelength of 546 nm (nanometers or 10-9 meter) is green to the eye. How many times per second does the electric field of this light go through a cycle from maximum to maximum?
a.) 5.49x1016 Hz b.) 5.49x1012 Hz c.) 1.83x106 Hz d.) 5.49x1014 Hz
Explanation / Answer
snell's law
n1*sini = n2*sinr
(1)
angle of incidence i = 79
n1 = refractive index of air = 1
n2= refractive index of glass = 1.5
r = angelof refraction in glass
1*sin79 = 1.5*sinr
r = 40.8 degrees <<------ANSWER
=========
(2)
refractive index n = c/v
c = speed of light in vacuum
v = speed of light in glass
1.5 = 300000/v
v = 200,000 km/s <<<<--------ANSWER
===================
(c)
frequency f = c/lambda
c = speed of light
lambda = wavelength
f = 3*10^8/(546*10^-9)
f = 5.49*10^14 Hz
OPTION (d) <<<<--------ANSWER
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.