Liquid nitrogen has a density of 0.808 g/mL and bolls at 77 K Researchers often
ID: 984644 • Letter: L
Question
Liquid nitrogen has a density of 0.808 g/mL and bolls at 77 K Researchers often purchase liquid nitrogen in insulated 165L tanks. The liquid vaporizes quickly to gaseous nitrogen (which has a density of 1.15 g/L at room temperature and atmospheric pressure) when the liquid is removed from the tank. Suppose that all 165 L of liquid nitrogen in a tank accidentlally vaporized in a lab that measured 12.00 m X 12.00 m X 3.50 m Part A What maximum fraction of the air in the room could be displaced by the gaseous nitrogen?Explanation / Answer
Volume of room:
12000 * 12000 * 3500 = 5.04x1011 cm3 or mL
Volume of gas:
165 L * 808 g/L = 1.3332x105 g
Vgas = 1.3332x105 / 1.15 * 1000 = 1.1593x108 cm3
Vgas/Vroom = 1.1593x108 / 5.04x1011 = 2.3x10-4
Hope this helps
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.