Liquid nitrogen has a density of 0.808 g/mL and boils at 77 K. Researchers often
ID: 883623 • Letter: L
Question
Liquid nitrogen has a density of 0.808 g/mL and boils at 77 K. Researchers often purchase liquid nitrogen in insulated 201 L tanks. The liquid vaporizes quickly to gaseous nitrogen (which has a density of 1.15 g/L at room temperature and atmospheric pressure) when the liquid is removed from the tank. Suppose that all 201 L of liquid nitrogen in a tank accidentally vaporized in a lab that measured 11.00 m × 11.00 m × 3.50 m.
What maximum fraction of the air in the room could be displaced by the gaseous nitrogen?
Explanation / Answer
mass of liquid N = volume * density of liq N
= (201000 mL) * (0.808)
=162408 g
when N vapourises , its mass doesn't change
mass of liquid N = mass of gaseous N
Volume of gas N = mass of gaseous N /density of gaseous N
= 162408/1.15
= 141,224 L
Volume of room = 11*11*3.5 = 423.5 m^3
= 423.5*1000 L
Fraction of room occupied = 141224 /(423.5*1000 )
= 0.33
Answer: 0.33
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.