You have been asked by the local coal power plant to conduct some carbon sequest
ID: 979679 • Letter: Y
Question
You have been asked by the local coal power plant to conduct some carbon sequestration experiments aimed at determiing the efficacy of the local crystalline basement rocks to sequester CO2. They have asked you to determine how much carbonate forms when you react 10 grams of gabbro with CO2 at 150 degres C and 1kbar. You go to your lab and find a 750 ml pressure vessel that is rated to 10kbar pressure.
a.) how many grams of dry ice should you add to the vessel along with the 10 grams of gabbro to reach 1kbar of pressure at 150 degrees C?
b.) with this mass of CO2 in the vessel, what is the maximum temperature the filled pressure vessel can reach before exceeding its pressure rating?
Explanation / Answer
pV = (m/M)RT
m = MpV/(RT)
= 44 gCO2/mol x 987 atm x 0.750L /(0.08206 L.atm.K-1.mol-1 x 423K) =
= 938 g CO2 (dry ice)
b.
The pressure can be increased
10kbar/1kbar = 10 times to reach the pressure rating.
According to gas law the pressure is proportional with the temperature.
The temperature can be increased also 10 times:
423K x 10 = 4230 K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.