The quantity of atmospheric SOg) can be determined by reaction with H202(aq), ac
ID: 973406 • Letter: T
Question
The quantity of atmospheric SOg) can be determined by reaction with H202(aq), according to the balanced chemical equation shown below. H,O.aq)+SO. The amount of sulfuric acid produced can be determined by titration with sodium hydroxide of known concentration. An 562.0 gram sample of an air that is known to contain sulfur dioxide was reacted with excess hydrogen peroxide. Given that 18.50 mL of a 0.00250 M NaOH(aq) were required to neutralize the H2SO4(a) produced, calculate the mass percentage of SO2(g) in the air sample. Number % so,(g)Explanation / Answer
Moles of H2SO4 = 1/2( Moles of NaOH) =1/2(18.50 x 0.00250 )millimoles
= 0.023125
Moles OF H2SO4 = Moles Of SO2 = 0.023125 Millimoles
Mass of SO2 = Molecular mass x moles = 0.023125 x 64 = 1.48 Milligrams
% of SO2 in air = ( mass of SO2/mass of air )x100 = (1.48x10-3 x 100)/562 = 0.0002633%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.