The quantity of antimony in a sample can be determined by an oxidation-reduction
ID: 504793 • Letter: T
Question
The quantity of antimony in a sample can be determined by an oxidation-reduction titration with an oxidizing agent. A 5.01-g sample of stibnite, an ore of antimony, is dissolved in hot, concentrated HCl(aq) and passed over a reducing agent so that all the antimony is in the form Sb^3+(aq). The Sb^3+(aq) is completely oxidized by 23.7 mL of a 0.120 M aqueous solution of KBrO_3(aq). The unbalanced equation for the reaction is H^+(aq) + BrO_3^-(aq) + Sb^3+(aq) rightarrow Br^-(aq) + Sb^5+(aq) + H_2O(l) (unbalanced) Calculate the amount of antimony in the sample and its percentage in the ore.Explanation / Answer
6H+(aq)+BrO3-(aq)+3Sb3+(aq)--->Br-(aq)+3Sb5+(aq)+ 3H2O(l)
From the stoichiometry , it is known that 3 mol of Sb3+ react with 1 mol of KBrO3
Molarity of KBrO3 = 0.120
Volume of KBrO3 = 23.7ml
No of mol of KBrO3 = (0.120mol/1000ml)×23.7ml = 0.00284
Therefore, No of mol of Sb3+ = 3×0.00284 = 0.00852
Molar mass of Sb = 121.76g/mol
Mass of Sb = 121.76 g/mol×0.00852mol = 1.04g
Percentage of Sb = (1.04g/5.01g)×100 = 20.76
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.