The quantity of antimony in a sample can be determined by an oxidation-reduction
ID: 522932 • Letter: T
Question
The quantity of antimony in a sample can be determined by an oxidation-reduction titration with an oxidizing agent. A 9.73-g sample of stibnite, an ore of antimony, is dissolved in hot, concentrated HCl(aq) and passed over a reducing agent so that all the antimony is in the form Sb^3+(aq). The Sb^3+(aq) is completely oxidized by 44.2 mL of a 0.125 M aqueous solution of KBrO_3(aq). The unbalanced equation for the reaction is BrO_3^-(aq) + Sb^3+(aq) rightarrow Br^-(aq) + Sb^5+(aq) (unbalanced) Calculate the amount of antimony in the sample and its percentage in the ore.Explanation / Answer
The balanced reaction is 3Sb3+ + BrO3- + 6H+ ==> 3Sb5+ + Br- + 3H2O rity
moles of KBrO3= molarity* Volume (L)= 0.125*44.2/1000 =0.005525
3 moles of Sb+3 requires 1 mole of BRO3-
0.005525 moles of BrO3- ( obtained from 0.005525 moles of KBrO3, KBrO3---------->K+ + BrO3-}
requires 0.005525*3= 0.016575 moles of Sb+3.
atomic weight of antiomony= 126, mass of Antimony= moles* atmoic weight= 0.016575*126= 2.088 gm
percentage of antimony= 100*2.088/9.73= 21.5%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.