For the reaction CuS(s) + H2(g) H2S(g) + Cu(s) G°f (CuS) = 53.6 kJ/mol G°f (H2S)
ID: 972738 • Letter: F
Question
For the reaction CuS(s) + H2(g) H2S(g) + Cu(s) G°f (CuS) = 53.6 kJ/mol G°f (H2S) = 33.6 kJ/mol H°f (CuS) = 53.1 kJ/mol H°f (H2S) = 20.6 kJ/mol
a. Calculate G° and H° at 298 K and 1 atm pressure.
b. Will this reaction proceed spontaneously at 298 K and 1 atm pressure?
c. Calculate the equilibrium constant for this reaction at 298 K.
d. Calculate S° at 298 K and 1 atm pressure.
e. Calculate G at 798 K and 1 atm pressure (assume S° and H° do not change with temperature).
f. Calculate the equilibrium constant at 798 K and 1 atm pressure.
Explanation / Answer
delG0= delG of H2S- delG of CuS= -33.6+53.6= 20 Kj
delH0= -20.6+53.1=32.5 Kj
since delG0 is +ve, the reaction is not spontaneous
delG0= -RTlnK
lnK= -delG0/RT= -20*1000/(8.314*298.15)= -8.068
K= 0.000313
delG = delH- TdelS
T delS= delH- delG= 32.5-20 =12.5 Kj
delS= 12.5*1000/298=41.94 J/K
ln(K2/K1) = (delH/R)*(1/T1-1/T2)
ln(K2/0.000313)= (32.5*1000/8.314)*(1/298-1/798) =8.22
K2/0.000313= 3714.5
K2= 3714.5*0.000313=1.1626
delG= delGo+RTlnK= 20*1000+8.314*798*ln(1.1626)=20999.5 Kj
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.