For the reaction 2NO_2 (g)2NO_2 (g)+O_2 (g) T he data given below was collected:
ID: 938216 • Letter: F
Question
For the reaction 2NO_2 (g)2NO_2 (g)+O_2 (g)
The data given below was collected:
Time(s)
[NO2]
Ln[NO2]
1/[NO2]
0
0.110
-2.205
9.066
1
0.108
-2.229
9.294
2
0.105
-2.254
9.524
3
0.103
-2.277
9.747
Obtain the average rate of decomposition of NO_2 in units of M/s for each interval.
What is the order of the reaction with respect to NO_2?
How long would it take for the concentration to decrease to .0900M?
Time(s)
[NO2]
Ln[NO2]
1/[NO2]
0
0.110
-2.205
9.066
1
0.108
-2.229
9.294
2
0.105
-2.254
9.524
3
0.103
-2.277
9.747
Explanation / Answer
2 NO2 (g) -----------------> 2 NO + O2
1)
average rate = change in concentration / change in time
= 0.110 - 0.108 / 1 - 0
= 0.002 M/s
average rate = 0.108 - 0.105 / 2-1
= 0.003 M/s
average rate = 0.105 - 0.103 / 3-2
= 0.002 M/s
2)
from the given data
the order is zero order .
the rate constant is = 2.3 x 10^-3 M/s
3)
t = (0.110 - 0.09) / k
= (0.110 - 0.09) / 2.3 x 10^-3
= 8.7 sec
time = 8.7 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.