A mixture of water and graphite is heated to 600 K. When the system comes to equ
ID: 947787 • Letter: A
Question
A mixture of water and graphite is heated to 600 K. When the system comes to equilibrium it contains 0.19 mol of H2, 0.19 mol of CO, 0.92 mol of H2O, and some graphite. Some O2 is added to the system and a spark is applied so that the H2 reacts completely with the O2.
Find the amount of CO in the flask when the system returns to equilibrium.
A mixture of water and graphite is heated to 600 K. When the system comes to equilibrium it contains 0.19 mol of H_2, 0.19 mol of CO. 0.92 mol of H_2O, and some graphite. Some O_2 is added to the system and a spark is applied so that the H_2 reacts completely with the O_2. Find the amount of CO in the flask when the system returns to equilibrium. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
H2O(l) + C(s) -------> H2(g) + CO(g)
Keq = [H2]*[CO] = 0.19*0.19 = 0.0361
Now, when H2 is consumed completely, to reach back the eqb stage H2O is to be consumed
Thus, let after reaching the eqb, [H2O] = 0.92-x moles ; [H2] = x moles and CO = 0.19+x moles
Thus, 0.0361 = x*(0.19+x)
or, x2 + 0.19x - 0.0361 = 0
or, x = 0.117 moles
Thus, after reaching back the eqb., CO = x+0.19 = 0.307
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.