A mixture of hydrochloric and sulfuric acids is prepared so that it contains 0.3
ID: 818942 • Letter: A
Question
A mixture of hydrochloric and sulfuric acids is prepared so that it contains 0.315 M HCl and 0.125 M H2SO4. What volume of 0.55 M NaOH would be required to completely neutralize all of the acid in 503.4 mL of this solution?
hints
involves a solution that has 2 different acids in it. One way to do this is to imagine that you are neutralizing 2 solutions, one of each acid, and then just add the amounts of base needed. Another way is to think about how many moles of H3O+ are present in the mixed acids, and then figure out how much of the basic solution is needed to react with that amount of H3O+.
Explanation / Answer
HCl + NaOH => NaCl + H2O
Moles of NaOH = moles of HCl = volume x conentration of HCl
= 503.4/1000 x 0.315 = 0.158571 mol
H2SO4 + 2 NaOH => Na2SO4 + 2 H2O
Moles of H2SO4 = volume x concentration of H2SO4
= 503.4/1000 x 0.125 = 0.158571 mol
Moles of NaOH = 2 x moles of H2SO4
= 2 x 0.158571 = 0.12585 mol
Total moles of NaOH = 0.158571 + 0.12585 = 0.284421 mol
Volume of NaOH = moles/concentration of NaOH
= 0.284421/0.55
= 0.5171 L = 517.1 mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.