A mixture of He, Ar, and Xe has a total pressure of 2.30 atm . The partial press
ID: 521106 • Letter: A
Question
A mixture of He, Ar, and Xe has a total pressure of 2.30 atm . The partial pressure of He is 0.350 atm , and the partial pressure of Ar is 0.450 atm . What is the partial pressure of Xe?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Part B
A volume of 18.0 L contains a mixture of 0.250 mole N2 , 0.250 mole O2 , and an unknown quantity of He. The temperature of the mixture is 0 C , and the total pressure is 1.00 atm . How many grams of helium are present in the gas mixture?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
A)
Ptotal = sum of all partial pressures
2.30 atm = p(He) + p(Ar) + p(Xe)
2.30 = 0.350 + 0.450 + p(Xe)
p(Xe) = 1.50 atm
Answer: 1.50 atm
B)
1st find the total number of moles,
Given:
P = 1.00 atm
V = 18.0 L
T = 0.0 oC = (0.0+273) K = 273 K
use:
P * V = n*R*T
1.00 atm * 18.0 L = n * 0.0821 atm.L/mol.K * 273.0 K
n = 0.803 mol
This is total number of mol.
use:
total mol = n(N2) + n(O2) + n(He)
0.803 = 0.250 + 0.250 + n(He)
n(He) = 0.303 mol
mass of He = mol of He * molar mass of He
= 0.303 mol * 4 g/mol
= 1.212 g
Answer: 1.21 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.