A mixture of 1g of Fecl_2 and 1g of Cl_2 was used in the reaction, which is the
ID: 914379 • Letter: A
Question
A mixture of 1g of Fecl_2 and 1g of Cl_2 was used in the reaction, which is the limiting reacting in the mixture? If the percent yield of the reaction is 77% How many grams of FaCl_3 would precipitate? Element x has the valance electron with the following quantum numbers (n=3, l=2, m_1=2, m_1 = +1/2) What is element X? Which of the following in considered a basic oxide? Which of the following statements is correct? The correct electron configuration for As^3+ is: A sample of ammonia (NH_3) gas is completely decomposed to nitrogen and hydrogen gases over heated iron wool. If the total pressure is 866 mmHg, then: Write down the reaction equation. Calculate the partial pressures of N_2 and H_2. Assume 1 mole of ammonia is used in the reaction.Explanation / Answer
There are multiple questions here . i am allowed to answer only 1 at a time. I will answer 1st one for you. Please ask other as different question
5)
2FeCl2 + Cl2 ----> 2FeCl3
Molar mass of FeCl2= 127 g/mol
number of moles of FeCl2 = mass / molar mass = 1 / 127 = 0.00787 mol
Molar mass of Cl2 = 71 g/mol
number of moles of Cl2 = mass /molar mass = 1 / 71 = 0.014 mol
2 mol of FeCl2 requies 1 mol of Cl2.
Clearly FeCl2 is limiting reagent
Answer: a
6)
2 mol of FeCl2 gives 2 moles of FeCl3
So, moles of FeCl3 precipitated = 0.00787 mol
Molar mass of FeCl3= 162.2 g/mol
mass of FeCl3 = number of moles * molar mass
= 0.00787 * 162.2
= 1.2 g
Answer: b
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.