A mixture of water and graphite is heated to 600 K. When the system comes to equ
ID: 770664 • Letter: A
Question
A mixture of water and graphite is heated to 600 K. When the system comes to equilibrium it contains 0.13 mol of H2, 0.13 mol CO, 0.43 mol of H2O and some graphite. Some O2 is added to the system and a spark is applied so that the H2 reacts completely with the O2. Find the amount of CO in the flask when the system returns the equilibrium I got the answer of 0.23 mol but i keep getting it wrong. the value of x i got was 0.0827114 and the value got K was 0.0395. please help me figure out where i am going wrong.Explanation / Answer
C + H2O ---> CO + H2 .........K = 0.15^2 / 0.57 = 0.0395.....0.0395 = 0.15 / [CO] ...=> [CO] = 3.8 moles of CO
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.