A mixture of xenon and hydrogen gases, at a total pressure of 675 mm Hg, contain
ID: 840162 • Letter: A
Question
A mixture of xenon and hydrogen gases, at a total pressure of 675 mm Hg, contains 15.8 grams of xenon and 0.194 grams of hydrogen. What is the partial pressure of each gas in the mixture?
PXe = _____mm Hg
PH2 = _____mm Hg
A mixture of carbon dioxide and neon gases contains carbon dioxide at a partial pressure of 288 mm Hg and neon at a partial pressure of 330 mm Hg. What is the mole fraction of each gas in the mixture?
XCO2 = ______
XNe = _______
A mixture of neon and xenon gases at a total pressure of 836 mm Hg contains neon at a partial pressure of 575 mm Hg. If the gas mixture contains 4.06 grams of neon, how many grams of xenon are present?
_______g Xe
Explanation / Answer
A)
Molecular weight of xenon = 131.3
Molecular weight of Hydrogen = 2
No. of moles of Xe = 0.12
No. of moles of H2 = 0.097 moles
Partial Pressure of Xe = 0.12/(0.12 + 0.097) * 675
= 373.27 mm of Hg
Partial Pressure of H2 = 0.097/(0.12 + 0.097) *675
= 301.73 mm of Hg
B)
P(partial) = X*P(total)
For CO2:
288 = X* (288 + 330)
X(CO2) = 0.466
For Ne :
330 = X * (288 + 330)
X(Ne) = 0.534
C)
X(Ne) = 575/836
= 0.687
Hence;
X(Xe) = 1-0.687
= 0.313
Let the weight of Xe be x:
0.313 = (x/131.2)/(4.06/20 + x/131.2)
Solving this we get;
x = 12.13
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.