PLEASE HELP!!!! THANK YOU SO MUCH A certain first-order reaction (Arightarrowpro
ID: 943009 • Letter: P
Question
PLEASE HELP!!!! THANK YOU SO MUCH
A certain first-order reaction (Arightarrowproducts) has a rate constant of 1.00times10^-2 s^-1 at 45 degreeC. How many minutes does it take for the concentration of the reactant, [A], to drop to 6.25% of the original concentration? Express your answer with the appropriate units. A certain second-order reaction (Brightarrowproducts) has a rate constant of 1.55times10^-3 M^-1 s^-1 at 27 degreeC and an initial half-life of 252 s. What is the concentration of the reactant B after one half-life? Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
rate equation for the first order
rate constant k = 2.303/ t x log [A0/A]
where A0 = intial concentration = 100%
A is the concentration after certain time = 6.25%
K = rate constant = 1.0 x 10-2 s-1
1.0 x 10-2 = 2.303 / t log [100 / 6.25]
t = 2.773 / 0.01
t = 277.3 s
partB
t1/2 = 1 / k [A]
252 = 1/ 1.55 x 10-3 x [A]
[A] = 2.56 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.