Ammonia and oxygen react to form nitrogen and water according to the following b
ID: 942236 • Letter: A
Question
Ammonia and oxygen react to form nitrogen and water according to the following balanced equation:
4NH3(g) + 3 O2(g) produces 2N2(g) + 6H2O(l)
a. Calculate the mass of "one"mole of each of the reactants and products in the above reaction.
NH3 O2 N2 H2O
b. Calculate the moles of oxygen required to produce 8.50 moles of water.
c. How many grams of nitrogen will be produced when 4.35 moles of ammonia react completely?
d. How many grams of water will be produced when 26.00 grams of oxygen react completely?
***PLEASE show how you arrived at your answers for future problem calculations, Thank you! Need these answered ASAP***
Explanation / Answer
a) consider the given reaction
4NH3 + 302 -----> 2N2 + 6H20
one moles of NH3 = 17 g
one mole of 02 = 32 g
one moles of N2 = 28 g
one mole of H20 = 18 g
b)
now
we can see that
moles of H20 produced = 2 x moles of O2
soo
8.5 = 2 x moles of 02
moles of 02 = 4.25
so
4.25 moles of oxygen is required
c)
we can see that
moles of N2 produced = 0.5 x moles of NH3 reacted
so
moles of N2 produced = 0.5 x 4.35
moles of N2 produced = 2.175
now
mass = moles x molar mass
so
mass of N2 = 2.175 x 28
mass of N2 = 60.9
so
60.9 grams of nitrogen will be produced
d)
moles = mass / molar mass
moles of 02 = 26 /32
now
moles of H20 produced = 2 x moles of 02
moles of H20 produced = 2 x 26 /32 = 52 /32
now
mass of H20 produced = 52 x 18 /32
mass of H20 produced = 29.25
so
29.25 grams of H20 is produced
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.