A) Calculate the density of oxygen, O2, under each of the following conditions:
ID: 935946 • Letter: A
Question
A) Calculate the density of oxygen, O2, under each of the following conditions:
STP
1.00 atm and 30.0 ?C
Express your answers numerically in grams per liter. Enter the density at STP first and separate your answers by a comma
B) To identify a diatomic gas (X2), a researcher carried out the following experiment: She weighed an empty 1.2-L bulb, then filled it with the gas at 1.60atm and 21.0 ?C and weighed it again. The difference in mass was 2.3g . Identify the gas
Express your answer as a chemical formula.
Explanation / Answer
Part A)
1)
Pressure = 1 atm
Temperature = 273 K
Molar mass of O2 = 32 g/mol
We have,
pV=nRT
or
pV=(mass/molar mass)xRxT
or
p x molar mass=(mass/V)xRxT
or
p x molar mass = density x R xT
By substituting the values,
1 x 32.0 = density x 0.0821 x 273 K
Density = 1.43 g/L
2)
Pressure = 1 atm
Temperature = (30 + 273) K = 303 K
Molar mass of O2 = 32 g/mol
We have,
p x molar mass = density x R xT
By substituting the values,
1 x 32 = density x 0.0821 x 303 K
Density = 1.29 g/L
Part B)
Volume = 1.2 L
Pressure = 1.6 atm
Temperature = 21 + 273 = 298 K
R = 0.0821 atm L/mol K
therefore, number of moles of gas, n = PV/RT = (1.6 x 1.2)/(0.0821 x 298) = 0.07847 mol
Mass of the gas, W = 2.3 g
Therefore, molar mass of the gas = W/n = 2.3/0.07847 = 29.31 g/mol
Since, this is a diatomic molecule, mass of a single molecule = 29.31/2 = 14.65 amu
Mass of nitrogen atom is 14 amu.
Therefore, the diatomic gas is N2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.