A) B = B) F = 2) How many turns of wire would be on a solenoid carrying a curren
ID: 2120148 • Letter: A
Question
A)
B =
B)
F =
2) How many turns of wire would be on a solenoid carrying a current 5.4 A if the solenoid is 17 cm in diameter, 234 cm long, and the field at the center is 3.3 x 10-3 T?
N =
3)
A proton (mass= 1.7x10-27 kg, charge= 1.6x10-19 C) travelling with speed 106 m/s enters a region of space containing a uniform magnetic field of 1.2 T.
What is the time t required for the proton to re-emerge into the field-free region?
t =
4)
A particle with charge 4.7 Coulombs and velocity v = 56 m/s enters a region in which the magnetic field of magnitude 3.6 T is uniform and directed into the paper as shown.
1)
F =
2)
m =
3)
E =
Explanation / Answer
1.a. B = u0i/2 pi R = 2*10^-7 * 538/1.2 = 8.96 *10^-5 T
b. F = ilB = 16 *0.02* 8.96* 10^-5 = 2.86 *106-5 N
2.c. B of solonoid = u0iN/l
N = Bl/u0i
N = 3.3*10^-3 *2.34/12.56*10^-7 * 5.4
N = 1138 Turns
3. ma = qvB
a = V/t = qvB/m
t = m/qB
t = 1.67*10^-27 / 1.6*10^-19 *1.2
t =86.9 us
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.