A) An 8.00 kg mass is at rest on an incline, the angle of the incline is 32.0°.
ID: 1551189 • Letter: A
Question
A) An 8.00 kg mass is at rest on an incline, the angle of the incline is 32.0°. The incline has a rough surface (Ms = 0.375 and Mk = 0.250). A force F is applied to the mass in the horizontal direction, toward the direction up the incline. Find the force F where the motion of the object up the incline is imminent.
B) Add 2.00 N to your value for F found in part a). Calculate how fast the object is moving after a displacement of 15.0 m up the incline, and how long it would take for the object to travel this distance.
Explanation / Answer
normal force = mg * cos(theta) + F * sin(theta)
static friction = Ms * normal force
to just start motion
mg * sin(theta) = F * cos(theta) + Ms * (mg * cos(theta) + F * sin(theta))
8 * 9.8 * sin(32) = F * cos(32) + 0.375 * (8 * 9.8 * cos(32) + F * sin(32))
A) F = 15.87 N
after adding 2 N force
mg * sin(theta) - F * cos(theta) - Ms * (mg * cos(theta) + F * sin(theta)) = ma
8 * 9.8 * sin(32) - 17.87 * cos(32) - 0.375 * (8 * 9.8 * cos(32) + 17.87 * sin(32)) = 8 * a
a = 0.261 m/s^2
by second equation of motion
s = ut + 0.5 * at^2
15 = 0 + 0.5 * 0.261 * t^2
t = 10.72 sec
time taken = 10.72 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.