A) A siren has a frequency of 650 Hz when it is at rest, whereas it has an appar
ID: 1998592 • Letter: A
Question
A) A siren has a frequency of 650 Hz when it is at rest, whereas it has an apparent frequency of 771 Hz when it is moving toward a stationary observer. What is the speed of the siren in the latter case? ______m/s
B) A siren is approaching you at 48 m/s and is perceived to have a frequency of 1190 Hz. If the siren stops moving, what frequency do you now hear? _______Hz
C) The siren in an ambulance has a frequency (according to you) of 1095 Hz as it moves toward you at speed v. It then makes a U-turn and travels away from you with speed v, and you hear a frequency of 920 Hz. What is the final speed v of the siren? _______ m/s
Explanation / Answer
A) by dopplers formula,
f' = f v/(v-vs)
771 = 650*340/(340-v)
340-v = 650*340/771 = 286.64
v = 340-286.64
= 53.36 m/s
B) again, 1190 = f*340/(340-48)
f = 1190*292/340 = 1022 Hz
c) 1095 = f*340/(340-v)
920 = f*340/(340+v)
dividing the equations,
1095/920 = (340+v)/(340-v)
1095*340-1095v = 920*340+920v
v = 340*(1095-920)/(1095+920)
= 29.53 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.