A) A general rule for estimating the capacitance C of an isolated conducting sph
ID: 1448908 • Letter: A
Question
A) A general rule for estimating the capacitance C of an isolated conducting sphere with radius r is C(in pF) r(in cm). That is, the numerical value of C in pF is about the same as the numerical value of the sphere’s radius in cm. Justify this rule.
B) Modeling the human body as a 1 m radius conducting sphere, use the given rule to estimate the average capacitance for an adult.
C) While walking across a carpet, you acquire an excess “static electricity” charge Q and produce a 0.5 cm spark when reaching out to touch a metallic door knob. The dielectric strength of air is 30 kV/cm. Use this information to estimate Q (in C)
Explanation / Answer
Capacitance of the sperical Condcutor is C = 4pi eo R
so
C is in direct proportion with R
----------------------------------------------------
C = 4*3.14* 8.85 e -12 * 1
C = 111.11 pF
--------------------------------------------------------------
Electric field E = KQ/r^2
here E = 3000/1e-2 = 3 e6 V/m
so
Charge Q = Er^2/K
Q = (3e6 * 0.005 * 0.005)/(9e9)
Q = 8.34 nC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.