A) A 1.0 kg block of Copper at 20 degrees Celsius is dunked into a large bucket
ID: 1304315 • Letter: A
Question
A) A 1.0 kg block of Copper at 20 degrees Celsius is dunked into a large bucket containing liquid nitrigen at 77.3 K. 77.3 K is the boiling point of nitrogen. The bucket is insulating enough that we will consider the combined copper-nitrogen system to be isolated. How much mass of liquid nitrogen boils away by the time the copper reaches 77.3K? (Cm,copper= 0.092 cal/g degrees celsius and Lnitrogen, vaporization=48.0 cal/g)
B) for the nitrogen that does boil, what is the average velocity of the molecules just as they enter the gas state, approximating nitrogen gas as ideal? (nitrogen has 0.029 kg/mol
Explanation / Answer
1000g block of Cu cools from 293K to 77.3K, that is 215.7 K,
so it loses 215.7x1000x0.0920=19936.4 cals of heat.
The N is at its BP, so all this heat goes into turning it from liquid to vapour, so 19936.4/48=413.425 g boils away.
2) Vavg = sqrt(8RT/piM)
T = 77.3K , R = 8.314 x J/Kmol M = molecular weight
= Vavg = 7.65 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.