A) A 2,391-kilogram roller coaster car starts at point A almost at rest. It runs
ID: 1449449 • Letter: A
Question
A) A 2,391-kilogram roller coaster car starts at point A almost at rest. It runs downhill into a valley. At its bottom, the valey can be described by a circle with radius 8 m.
Find the height required at point A, such that the normal force acting on the car in point B is 212% of the weight.
B)A 1,510-kilogram roller coaster car starts at point A almost at rest. It first runs downhill and then is approaching a hill. At its top, the hill can be described by a circle with radius 6 m.
Find the height required at point A, such that the normal force acting on the car in point B is 42% of the weight.
Explanation / Answer
This means that the Normal force has to be 2.12 times that of the weight and the normal force causes the circular motion hence
mv^2/R = 2.12 mg
v^2 = 2.12gR
and by energy balance , the KE will be coming from PE from height h
1/2 mv^2 = mgh
hence
2gh = 2.12 g R
h = 2.12 R/2 = 8.48 m
Part B will be similar , if you want complete solution please repost that part only
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.