A solution is prepared by dissolving 12.5g of CH4N2O in 50.0mL of water. The res
ID: 929467 • Letter: A
Question
A solution is prepared by dissolving 12.5g of CH4N2O in 50.0mL of water. The resulting solution was found to have a density of 1.14g/mL. Assume the density of pure water is 1.00g/mL Use this to calculate:
a.) The mole fraction of CH4N2O in this solution
b.) The molality of CH4N2O in this solution
c.) The molarity of CH4N2O in this solution.
d.) The vapor pressure of this solution assuming it is ideas and that the vapor pressure of pure water is 26.3 torr.
e.) The freezing point of this solution.
f.) The Osmotic pressure of this solution at 25 degrees Celsius.
Explanation / Answer
a)
mass = 12.5 g
MW = 60.06
mol = mass/MW = 12.5/60.06 = 0.208
mol of water = mass/MW = 50/18 = 2.777
then
mol frac of CH4N2O = 0.208/(0.208+2.777) = 0.0696
b)
molality = mol solute / kg solvent
molality = 0.208/(50/1000) = 4.16
c)
molarity = mol/L
M = 0.208/(50/1000) = 4.16 M
d)
Pºurea = 71.9 torr
Pºwater = 26.3 torr then
Pº = xa*Pºa + xa*Pºb = 0.208*71.9 + (1-0.208)*26.3 = 35.7 torr
e)
Kf for water = -1.86
dT = -K*m = -1.86*4.16 = -7.73
T = 0 - 7.73 = -7.73 ºC
f)
PI = M*RT = 4.16*0.082*298 = 101.65 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.