1.) Consider the following chemical reaction: C(s)+H2O(g)CO(g)+H2(g) How many li
ID: 925644 • Letter: 1
Question
1.) Consider the following chemical reaction: C(s)+H2O(g)CO(g)+H2(g) How many liters of hydrogen gas are formed from the complete reaction of 1.10 mol of C? Assume that the hydrogen gas is collected at a pressure of 1.0 atm and temperature of 315 K . Express your answer using two significant figures.
VH = ? Litres
2.)
CH3 OH can be synthesized by the following of the following reactions
CO(g) + 2H2 (g) = CH3 OH (g)
How many liters of H2 gas, measured at 755 mmHg and 87 C, are required to synthesize 0.40 mol of CH3OH?
Express your answer using two significant figures.
? Litres
VCO = ? Litres
3. How many grams of NH3 form when 24.6 L of H2(g) (measured at STP) reacts with N2 to form NH3 according to the following reaction?
N2(g)+3H2(g)2NH3(g)
? Litres
Explanation / Answer
1) Volume of H2 gas collected = nRT/P = 1.1 x 0.08205 x 315/1 = 28.43 L
2) L of H2 gas required = 0.8 x 0.08205 x (87+273)/(755/760) = 23.79 L
3) mols of H2 = 24.6/22.4 = 1.1 mols
grams of NH3 formed = (1.1 x 2/3) x 17.031 = 12.50 g
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.