Determining the Quantity of Solute by Titration A mysterious white powder is fou
ID: 915371 • Letter: D
Question
Determining the Quantity of Solute by Titration
A mysterious white powder is found at a crime scene. A simple chemical analysis concludes that the powder is a mixture of sugar and morphine (C17H19NO3), a weak base similar to ammonia. The crime lab takes 10.00 mg of the mysterious white powder, dissolves it in 100.00 mL water, and titrates it to the equivalence point with 2.84 mL of a standard 0.0100 M HCl solution. What is the percentage of morphine in the white powder?
8.10% 17.3% 32.6% 49.7% 81.0%Explanation / Answer
we know that
at equivalence point
moles of base = moles of acid
also
moles = molarity x volume
so
M x V of morphine = M x V of HCl
M x 100 = 0.01 x 2.84
M = 2.84 x 10-4
now
moles = molarity x volume (L)
so
moles of morphine = 2.84 x 10-4 x 100 x 10-3
moles of morphine = 2.84 x 10-5
we know that
moles = mass / molar mass
also
molar mass of morphine is 285.34 g/ mol
so
mass of morphine = 2.84 x 10-5 x 285.34
mass of morphine = 8.1 x 10-3
now
percent of morphine = mass of morphine x 100 / mass of sample
given
mass of sample = 10 x 10-3
so
percent of morphine = 8.1 x 10-3 x 100 / 10 x 10-3
percent of morphine = 81
so
percentage of morphine in the poweder is 81%
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.