Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Determining a gas constant: When heated a mass of KClO 3 (s) of 2.3020 grams, ge

ID: 993345 • Letter: D

Question

Determining a gas constant:

When heated a mass of KClO3(s) of 2.3020 grams, generates .0383 grams of oxygen or .0012 moles of oxygen. The initial volume (of water) in the gas buret in mL was 2.35, with the final volume being 31.27 mL. The room temperature is 296.15 K and barometric pressure is 755.1 mm Hg. The appendix for vapor pressure of water says for 23 degrees celsius there is 21.085 mm Hg. What is the volume of oxygen in Liters, what is the vapor pressure of water in mm Hg and what is the P O2 in atmospheres?

Explanation / Answer

PV= nRT

or

V= n RT/ P

n = 0.0012 MOL, 0.08206 L –atm/ mole K, T= 296.15 K and

P = total pressure – pressure of water

= 755.1 mmHg- 21.085 mmHg

= 734.014 mmHg

734.014 mmHg/760 mmHg*1.00 atm

=0.966 atm

V= n RT/ P

V= 0.0012* 0.08206*296.15/ 0.966

V= 0.0301 L

Or 30.2 ml

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote