Determining a gas constant: When heated a mass of KClO 3 (s) of 2.3020 grams, ge
ID: 993349 • Letter: D
Question
Determining a gas constant:
When heated a mass of KClO3(s) of 2.3020 grams, generates .0383 grams of oxygen or .0012 moles of oxygen. The initial volume (of water) in the gas buret in mL was 2.35, with the final volume being 31.27 mL. The room temperature is 296.15 K and barometric pressure is 755.1 mm Hg. The appendix for vapor pressure of water says for 23 degrees celsius there is 21.085 mm Hg. What is R from ideal gas equation of state with units? What is R from Van Der Waals equation of state with Units?
Explanation / Answer
PV= nRT
R = PV / nT
n = 0.0012 mol, T= 296.15 K and
P = total pressure – pressure of water
= 755.1 mmHg- 21.085 mmHg
= 734.014 mmHg
1.00atm = 760 mmHg
734.014 mmHg/760 mmHg*1.00 atm
=0.966 atm
V= 31.27 mL – 2.35 mL
=28.92 ml or 0.02892 L
R = PV / nT
R = 0.966 atm * 0.02892 L/ 0.0012 mol*296.15 K
R= 0.08 atm L/ mole-K
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.